List motywacyjny wzory
W Internecie znaleźć można wiele wzorów listów motywacyjnych. Można z nich korzystać na kilka sposobów. Przede wszystkim, czerpiąc z nich układ graficzny – w taki sposób, by list wyglądał w pełni profesjonalnie. To doskonały sposób przede wszystkim dla tych, którzy nie umieją sprawnie formatować tekstu, a którym zależy, by wszystko zostało sporządzone zgodnie z przyjętymi zwyczajowo w tym zakresie standardami.
Można również korzystać z wzorów listów motywacyjnych, szukając odpowiednich treści. Przydatne zwroty i formuły zawsze będą pomocne przy zachowaniu właściwej formy listu. Pamiętać jednak trzeba, że utarte formuły i zwroty uzupełnić trzeba koniecznie i spersonalizować – list motywacyjny zawsze bowiem kierujemy do konkretnej firmy, która działa w konkretnej branży, a my aplikujemy na konkretne stanowisko. Dlatego też, internetowe wzory potraktować możemy tylko i wyłącznie jako szablon oraz inspirację, główną treść zaś, ustalić musimy zgodnie z naszymi faktycznymi kwalifikacjami do wykonywania danej pracy, jak i z oczekiwaniami przyszłego pracodawcy, które wynikają z ogłoszenia.
Spis treści
Jak wysłać
Przesłanie listu motywacyjnego, który napisany jest ogólnie, świadczyć może o małym zaangażowaniu osoby aplikującej w otrzymanie tej pracy, co skończyć może się zignorowaniem prośby o zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Warto więc na to uważać podczas pisania.
Osoby, które szukają dla siebie pracy pomimo najlepszych chęci dość często popełniają masę błędów jeżeli chodzi o jej pozyskiwanie. Warto więc zawsze umieć w sposób odpowiedni dowiedzieć się co było źle w naszych listach motywacyjnych, aby móc je naprawdę dobrze i szybko poprawić. W wielu przypadkach osoby szukające pracy po prostu mylą formę jeżeli chodzi o pisanie tego typu dokumentów i zamiast pisać rzeczowo o tym co z ich umiejętności może pomóc firmie się rozwinąć to zaczynają rozpisywać się na temat swojego życia, które w tym przypadku naprawdę nikogo nie obchodzi. W wielu przypadkach właściciele firm chcą po prostu zobaczyć czarno na białym jakie dana osoba ma umiejętności oraz co może zrobić, aby firma działała dobrze. Wszelkiego rodzaju dodatkowe wstawki również są tutaj bez większego sensu gdyż w wielu przypadkach właścicielom firm nawet nie chce się czytać tego typu elementów, które tylko zajmują im bardzo cenny czas. Warto jest poszukać przykładów listów motywacyjnych napisanych poprawnie, aby móc odpowiednio skorygować swoje nieprawidłowości. Jeżeli będziemy umieli w sposób naprawdę odpowiedni i rzetelny przygotować swoje podanie o pracę to z pewnością nie będziemy musieli się martwić o to, że nie będziemy mogli sobie poradzić ze znalezieniem pracy.
Czytelność
Warto jest ponad wszystko zadbać o jak największy minimalizm owego dokumentu, który powinien być przede wszystkim czytelny, a także zawierać dane szczegółowe bez większego ich rozpisywania. Dzięki temu pracodawca będzie w stanie dużo bardziej dokładnie dobrać nas na swoich prawdopodobnych pracowników, którzy na pewno poradzą sobie ze wszystkimi rzeczami na danym stanowisku.
W dzisiejszych czasach gdzie o dobrą posadę trzeba umieć naprawdę bardzo dobrze zawalczyć, coraz więcej osób ma dość duże problemy z przygotowaniem dla siebie podstawowych rzeczy potrzebnych przy zatrudnieniu. Przede wszystkim największy problem zarówno wśród osób młodych jak i starszych budzi Curriculum Vitae, którego zadaniem jest przybliżenie pracodawcy sylwetki osoby, która stara się o miejsce pracy w jego firmie. Dokument ten jest więc naprawdę bardzo ważnym dla nas i powinniśmy naprawdę się postarać o to, aby móc w sposób perfekcyjny wręcz przygotować go do poszczególnych prac. Ważne jest tutaj przede wszystkim duża schludność jeżeli chodzi o ilość tekstu, którą będziemy dawać do przeczytania.
Pamiętajmy o tym, że nie jest to list motywacyjny gdzie możemy się rozpisać. Warto jest w dobrym CV zawrzeć tylko najważniejsze miejsca pracy oraz nasze umiejętności, które mogą oddziaływać pozytywnie na nasz wizerunek jeżeli chodzi o zdobycie danego stanowiska. Jeżeli wszystko będzie dobrze graficznie uporządkowane na całej stronie to z pewnością będziemy jednymi z osób branymi pod uwagę w procesie rekrutacji. Warto jest się więc naprawdę postarać o to, aby nasze CV mogło naprawdę budzić naszą dumę i być w sposób odpowiedni przygotowane dla naszych potrzeb.
Swoboda
List motywacyjny, choć zostawia piszącym go nieco więcej swobody, niż CV, jest dokumentem standaryzowanym, który zawierać powinien określone elementy – ważne zarówno z formalnego punktu widzenia, jak i wszystkiego, co związane bezpośrednio z jego komunikatywnością. Przyjrzyjmy się im więc bliżej.
Lewy górny róg – dane adresowe ubiegającego się o pracę. Podać należy tutaj swoje imię, nazwisko, , dane adresowe, numer telefonu oraz adres e-mail (założyć warto sobie profesjonalną skrzynkę z imieniem i nazwiskiem w nazwie – używanie śmiesznych pseudonimów nie stwarza dobrego wrażenia). Dzięki temu rekruter skojarzy list motywacyjny z CV i nie będzie musiał szukać danych do kontaktu z nim.
Prawy górny róg – tu zapisać należy miejscowość i datę spisania listu – najlepiej, by data była zgodna z dniem wysłania listu.
Prawa strona, poniżej daty – tu wpisujemy dane adresowe firmy, do której przesyłamy aplikację. Jeśli tylko znamy imię i nazwisko osoby, do której wpłyną dokumenty – na przykład dyrektora ds. personalnych, należy je wpisać – wraz z określeniem funkcji tej osoby w firmie.
Zwroty grzecznościowe
Zwrot grzecznościowy – na początku listu, należy zwrócić się do jego adresatów. Jeśli nie wiemy, do kogo adresowany powinien być personalny list i nie podaliśmy danych tej osoby w danych adresowych przyszłego pracodawcy, piszemy „Szanowni Państwo,”. Jeśli zaś wiemy, z kim nawiązujemy komunikację, wykorzystajmy formę, odpowiednio „Szanowna Pani,”, „Szanowny Panie,”.
Pierwszy akapit – tu pojawić się powinny informacje o tym, na jakie stanowisko aplikujemy oraz skąd dowiedzieliśmy się o ofercie pracy – np. z ogłoszenia prasowego, czy też internetowego, czy z rozmowy telefonicznej.
Drugi akapit – zawrzeć należy tutaj uzasadnienie swojej aplikacji na dane stanowisko. Trzeba więc napisać, dlaczego jesteśmy odpowiednim kandydatem na nie – przedstawić wszystkie cechy, które za tym przemawiają – zarówno te związane z wykształceniem i dodatkowymi kwalifikacjami, jak i cechy osobowościowe przydatne na stanowisku. Powinien to być najdłuższy akapit całego tekstu.